Milyen tárhelyet válasszak? Statikus? Dinamikus? CMS?Rengeteg tárhely ajánlat létezik, ráadásul a domainhez többnyire ingyen is adnak 50 MB tárhelyet – mégis, milyet igényeljünk? Melyik mire elég? Hogyan válasszunk? Ha Ön is feltette már magának ezeket a kérdéseket, akkor bizony jó helyen jár, itt ugyanis biztosan megtalálja a válaszokat.

Önnek is gondot jelent eligazodni a tárhelyek világában? Ne aggódjon, nagyon sok ügyfelem volt így ezzel korábban – az alapvető fogalmakkal és ismeretekkel nagyon sokan nincsenek tisztában. Nincs egyedül ezzel a problémával.

Ezzel a cikkel segíteni szeretnék a tárhelyek közti eligazodásban, nézzük tehát először az alapfogalmakat.

Statikus tárhely: ezt többnyire ingyen adják a domainhez, amit igényel, de mit jelent? Mire alkalmas?

A statikus tárhely alkalmas HTML honlapok tárhelyének, és nagyjából ennyi, amit nyújtani képes. Nem futtathatók rajta programok, szkriptek, így egyetlen CMS rendszer sem (Joomla, Drupal vagy WordPress sem). Nem üzemeltethet rajta webáruházat, fórumot vagy levelező-rendszert, ráadásul a HTML honlapnak is csak a forráskódját tudja szerkeszteni egy HTML editorral – tehát ha statikus tárhelyet igényel, felejtse el az ajánlatkérő űrlapot, az üzenetküldést, és jóformán mindent, ami változatosságot jelent egy honlapon.

Mire jó akkor, miért adják ingyen? Egy alap HTML oldal futtatására alkalmas, sőt, még animációkat is megjeleníthet flash segítségével, valamint youtube-os videókat is beágyazhat a forráskódba – és jóformán ennyi, amit tud. Ezért is adják ingyen, hiszen ma már a legtöbb honlap esetén ez kevés, ha bármit is szeretne (akár csak egy üzenetküldőt) a honlapjára, már dinamikus tárhelyre van szüksége.

Ha HTML honlapban gondolkodsz, egy átlagos 50 MB tárhelyen elfér 4-5 bemutatkozó oldal képekkel, minél kisebb méretűek a képek, annál több fér el belőlük.

Dinamikus tárhely: mire jó, mit jelent, mekkorára van szükségem?

A dinamikus tárhely lényege, hogy futtathat rajta PHP-t, használhat adatbázist – magyarul: egy CMS rendszer (pl. Joomla, Drupal vagy WordPress) segítségével bármikor könnyedén módosíthatja a honlapját a forrás átírása (programozói tudás) nélkül. Írhat blogot, üzemeltethet fórumot, webáruházat, hírlevél-rendszert, jóformán bármit, amit szeretne.

Mekkora kell? Ez lényegében attól függ, ki mit szeretne a honlapjára. Az alap méret a CMS mérete – erről az adott CMS honlapján tud tájékozódni. Általánosságban elmondható, hogy egy alap honlaphoz 100 MB tárhely (dinamikus!!!) elegendő, többre akkor van szüksége, ha a futtatni kívánt programok mérete, vagy a felhasználók által feltöltött tartalom (képek, videók, fájlok) ezt meghaladja.

Mi a fontos egy dinamikus tárhely esetén? Mire figyeljek?

Ami nagyon fontos: a PHP és a MySQL verziója. 

Mindenképpen győződjön meg még tárhely-igénylés előtt arról, hogy a szolgáltató milyen verziójú PHP-t és MySQL-t használ – a legfrissebb PHP verziószámot a http://www.php.net/ oldalon, a legfrissebb MySQL verziószámot a http://mysql.com/ oldalon találod meg.

Miért fontos ez?

  • Minden CMS rendszernek, így a Joomla, Drupal és WordPress rendszereknek is van egy minimális követelménye ezekre. A minimálisan előírt verziószám alatti szervereken nem futtathatóak egyáltalán – biztonsági okokból.
  • Ráadásul a tárhely-szolgáltatójának fizet a szolgáltatásért, tehát az ő dolguk az lenne, hogy a szervereiket naprakészen tartsák – rendszeresen frissítsék.
  • Soha ne álljon szóba olyan tárhely-szolgáltatóval, amelyiknek gondot okoz a szerverek frissítése – esetleg egyáltalán nem hajlandó rá. Ezzel ugyanis a honlapja biztonságát kockáztatja. Ha a tárhely-szolgáltató ennek nem tesz eleget, keressen másikat. Jobban jár így, mintha feltörnék a honlapját.
Mit kapunk még a tárhelyhez?
  • Fontos kérdés, hogy az adatbázis használata benne van-e a tárhely árában, vagy külön kell érte fizetnie. Ezt nem árt tisztázni, mielőtt bármilyen tárhelyet igényelne.
  • Van-e Cpanel, vagy más olyan szoftver, amivel a tárhelyen lévő fájlokat, programokat, e-mail címeket kezelheti, vagy nincs. Érdemesebb olyan tárhelyet választani, ahol van ilyen szoftver – kényelmesebb ezzel kezelni, mint FTP kapcsolaton keresztül.
  • Van-e automata telepítő a tárhelyhez, amivel a CMS rendszereket egyszerűsítve telepítheti?
  • Ügyfélszolgálat: csak napközben, vagy 0-24 órában állnak rendelkezésre a tárhely ügyeinek intézésére? Nem mindegy, mert ha éjjel kettőkor adódik egy megoldandó probléma, amit azonnal kezelnie kell, fontos, hogy legyen a túloldalon valaki, aki segít.

Ezeket a kérdéseket nem árt tisztázni, mielőtt tárhelyet igényelne bármely szolgáltatónál. Ezen felül fontos az ár is, persze, hiszen nem mindegy, milyen szolgáltatásért mennyit fizetünk. 

Ha további kérdése van, keressen meg bizalommal a 70/428-1356-os telefonszámon!